23:00
Starmani öökino: “Must alpinist” (2015)
Režissöör: Urmas E Liiv
Osades: Priit Pius, Veiko Porkanen, Liisu Lass, Reimo Sagor, Rait Õunapuu jt
“Must alpinist” on nõukogude ajal Siberis reaalselt aset leidnud sündmustel põhinev õudussugemetega mängufilm, kus eesti tudengitest talvematkagrupp satub Siberis burjaatide külas hirmujudinaid tekitavate sündmuste keskele.
Matkal oma kaaslastes pettunud kinnine grupijuht Olle jääb retke viimasel päeval mägedes kadunuks. Vabameelne ja seiklusi hindav Eero ning ülejäänud matkajad on silmitsi ülesandega, mida nad esialgu ei taha, kuid hiljem enam ei oska lahendada. Keegi aga pole valmis nendeks vapustusteks, mida näib dirigeerivat kadunud Olle.
Võõral maal ja võõra rahva hulgas kogeb matkagrupp, et tehtud teod ja kättemaks ei tunne surma piiri.
Kestus: 103 min
Starmani Toomelava
10:00
Laevasõit Tartu-Piirissaare-Tartu
M/l Alfa 10.00 Laevasõit Tartu-Piirissaare-Tartu
Väljume hommikul Tartust ja võtame ette reisi Piirissaarde. Piirissaare on ainuke asustatud saar Peipsi järves. Elanikud on seal ajast aega oma kultuuri ja elulaadi säilitada püüdes toimetanud, peamisteks tegevusaladeks kalapüük ja sibulakasvatus. Piirissaare asustuses on säilinud vanausulistele omane arhitektuuristiil. Laeval on avatud kohvik ja saarelt on võimalik osta suitsukala.
Laevasõit Piirissaarele kestab 4h, kohapeal ringivaatamiseks on arvestatud 2h. Orienteeruv Tartusse tagasijõudmise aeg on 21.00. Laevasõit toimub kui on vähemalt 20 soovijat.
Hinnad:
Täiskasvanu 30 EUR
Laps* 20 EUR
Kõik sõidud väljuvad Atlantise kailt.
Pileteid saab osta www.setoline.ee
Kontakt: ; 5247153
Siin ja seal

10:00-17:00
Loomade ala
Milline on lamba vill? Kuidas kana muneb? Kuidas kitsemamma toidab kitselast ja kuidas kits oma selga sügab? Nendele ja veel tuhandetele küsimusele loomadest saab kindlasti vastuse Ranna Rantšo koduloomaaeda külastades!
Ranna Rantšo koduloomade park toob koduloomad lastele tutvumiseks, paitamiseks ja nendega tegelemiseks otse hansapäevade keskele. Erinevate loomaliikide kooslus ja sõbralikkus ühes aedikus hämmastab paljusid. Veel enam, et kõik need loomad on sõbralikud ka kõigi inimeste ja laste suhtes, kes neid paitavad ja lihtsalt silma vaatavad.
Meie Ranna Rantšo loomaparki esindavad kodukitsed, kameruni kitsed, lambad, kihnu lambad, šoti vasikas, ponid, jänesed, minisead, metssearistandid, villasead, haned, pardid, kanad, kalkunid ja kindlasti on suveks neid üllatusloomi veel.
Lapsed laseme aeda sisse nende loomadega tutvuma, paitama, söötma, tegelema 1 euro eest. Aia ääres saab loomade tegevust niisama kaeda. Kaasa tulevad ka ratsahobused ja ponid.
Siin ja seal

10:00-17:00
Omanäoline EraHuvikool
Omanäolises EraHuvikooli töökojas saab meisterdada ise kahte erinevat lauamängu (domino ja kalapüük), nagu igaüks seda parajasti oskab ja soovib. Väikestel käsitööhuvilistel on võimalik õmmelda endale näpu- või käpiknukke, millega teatrietendusi lavastada. Töökoja eesmärgiks on olla omanäoline ja teistest erineda – igaüks teeb asju isemoodi ja see muudabki meid erilisteks ning omanäolisteks. Üheskoos rõõmsalt tegutsedes loome värvilisema ja põnevama maailma!
Osalustasu 1 eur, eelregistreerimine kohapeal!
Lastelinn

10:00-17:00
Kandlemäng ja meisterdamine
Suvistel hansapäevadel Tartus saavad nii noored kui ka täiskasvanud võtta pooltunnikese ning proovida, kas selle ajaga jõuab meisterdada endale maailma kõige loogilisema ja lihtsama muusikariista ja hiljem seda ka mängima õppida.
Pilli saab valmistada endale hõlpsalt: lihtne korpus (ühes tükis kõlakast) on eelnevalt valmis tehtud, seega ole ainult osav ja löö ise virblid sisse ning pane keeled peale.
Kes ei julge kõlakastiga katsetada, võib teha seda ka lihtsalt kandlekujulise puulauaga. Kõik vajalikud materjalid on olemas, kaasas peavad olema ainult osavad käed ja rõõmus meel.
Kes meisterdamist pelgab, see võib valmis pille uurida, häälestada, mängida, küsida ja õppida. Pille on kaasas nii kuue- kui ka seitsmekeelseid ja need on D-duuris. Kui huvilisi on vähe, võib õpituba kesta kuni pool tundi, kui neid on palju, saab 15 minutiga hakkama.
Juhendab Toivo Tähemaa, vabakutseline pillimeister Tallinnast.
+372 509 1918,
Lastelinn

10:00-17:00
Lugemiskoerad
Tartu lugemiskoerad on tore väike seltskond, kes aitab lastel leida tee raamatute maailma. Meie koerad mõjuvad julgustavalt ja vabastavalt, igaüks saab nendega olla just tema ise ja lugeda vastavalt oma võimetele. Tule ja naudi koerte maagilist seltskonda.
Kohapeal on valik raamatuid, kuid lapsed võivad tulla ka oma raamatutega.
Lugemiskoerad kuuluvad ka Eesti Abi-ja Teraapiakoerte Ühingusse.
Lastelinn

10:00-17:00
Pottseppade ja korstnapühkijate ala
Kust leida pädevat pottseppa? Mida peaks teadma pottsepatööd tellides? Kui tihti tuleb kutsuda korstnapühkija? Kus saab ametit õppida? Milline ahi on hea? Miks üldse puuküte tänapäeval aktuaalne on? Millal helistada 112? Mida teevad vabatahtlikud päästjad kogukonnas?
Meisterdame koos korstnapühkijatega õnnenööpe ja katsetame pottseppadega koos potitööd ning uurime päästjatelt, kuidas vanasti tuld kustutati. Kohale tuuakse ka ajaloolised eksponaadid.
Nii vanal ajal kui ka tänapäeval saavad paljud tulekahjud alguse hooldamata või valesti kasutatud kütteseadmetest. Seega on pottsepad ja korstnapühkijad tublid abilised päästjatele tulekahjude ennetamises. Pädevad meistrid peavad suutma ühtviisi nii restaureerida-remontida vanu kütteseadmeid kui paigaldada moodsaid pelletikaminaid; puhastada nii pükskorstnaid kui ka metallmooduleid; andma hinnanguid nii küttesüsteemi toimivuse kui tuleohutuse kohta. Ning loomulikult aitama kliendil leida sobiliku lahenduse, sest võimalusi tänapäevaste kütteseadmete ehitamiseks on palju.
MTÜ Eesti Pottsepad oodtab kõiki tutvuma meistrite ametiga.
Siin ja seal
10:00-17:00
Eesti põllumajandusmuuseumi töötuba
Tartu hansapäevadel ootame kõiki huvilisi lastelinna, et lahendada ristsõnu, mängida terade ning äraarvamismängu, meisterdada talulaste mänguasju, harjutada karkudega kõndimist ning proovida kepphobustega kappamist ja täpsusviskamist.
Eesti Põllumajandusmuuseum asub endises Ülenurme mõisas kolme kilomeetri kaugusel Tartust. Muuseumi põhiülesanne on põllumajanduse ja maaelu arenguga seonduva kogumine ning tutvustamine avalikkusele. Lisaks näitustele on võimalik osaleda ka muuseumitundides, teha sepa- ja puutööd, restaureerida, küpsetada rukkileiba jpm. Muuseumis elavad loomad ja pakume hobu- ning ponisõitu. Paik on tuntud ka mitmete kogupereürituste ning traditsiooniliste tõuloomakonkursside toimumiskohana.
Lastelinn
10:00-17:00
Laulupesa
Laulupesa on avar ja mänguline paik laulumaiastele lastele. Meie soojas pesas saavad musitseerida lapsed alates beebieast. Kingime lastele rõõmu muusikast – laulust, pillimängust, tantsust, erinevatest rütmidest ja kõladest, kuulamisest ja kuulatamisest.
Laulupesa lapsed osalevad hoogsalt arvukatel ja mitmekülgsetel kontsertidel ja lauluvõistlustel ning on andnud välja kaks Airi Liiva autorilauludega lastelauluplaati.
Lastelinn
10:00-17:00
Kolm Elu töötoad
Kolm Elu on kirjaniku ja tõlkija Anti Saare ühemehetööstus, mis valmistab pinball’i tüüpi vineerist kuulimängumasinaid. Sadakond masinat, mille Anti on seni meisterdanud, on toonud rõõmu juba paljudele Eestimaa lastele ja suurtele. Kolme Elu telgis hansapäevade lastelinnas saab iga soovija panna proovile oma täpsuse, õnne ja reaktsioonikiiruse. Ja lisaks sellele muidugi peastarvutamisoskuse – punktid tuleb endal kokku liita!
Lastelinn

10:00-17:00
MTÜ Noored Toredate Mõtetega töötoad
Mittetulundusühingu Noored Toredate Mõtetega MoNo buss ehk noortekeskus ratastel on rännanud ajas tagasi hansalinna, et teha noorte elu põnevaks, pakkudes erinevaid arendavaid tegevusi. Püüa täpsusviskes oma „põrsas kotis”, reisi õnnemärki valmistades põnevasse ruunimaailma või joonista nagu vanasti ehk värvipliiatsitega.
MoNo bussis saab mängida erinevaid nii tänapäevaseid kui ka hansaaegseid mänge ning tänapäevale ja jalgpalli EM-le mõeldes on võimalus kätt proovida lauajalgpallis
Lisaks eeltoodule on võimalik MoNo bussi juures meisterdada või osta lapsele isikupärane käepael, millele oma kontaktid lisades pole vaja karta kui laps hansamelus silmapiirilt kaob.
MTÜ Noored Toredate Mõtetega tegeleb noorsootööga. Meie oluliseks panuseks on noortealgatuste toetamine, erinevate noorteprojektide kirjutamine ja elluviimine ning huvitegevuse korraldamine. Leia meid hansapäevadelt või Tartust aadressil Tähe 3 ja tee oma unistused teoks!
Lastelinn
10:00-17:00
Plasku katuse külastused
Raualinna toimumise ajal kell 10-17 saab hansapäevade rüüs Tartut imetleda 50 m kõrguselt Plasku katuse vaateplatvormilt. Sooduspiletid on müügil hinnaga 1 €.
Kuni 7-aastased lapsed pääsevad katusele tasuta, kuid alla 16-aastastel on võimalik platvormi külastada vaid koos täiskasvanud saatjaga.
Raualinn

10:00-18:00
Vibulaskmine
Tartu Vibuklubi kutsub Teid Tartu hansapäevadel ühes pere, sõprade või töökaaslastega vibu laskma! Vibulaskmine on põnev harrastus, mis sobib pea kõikidele, sõltumata vanusest, soost või füüsilisest vormist. Selle harrastusega võivad algust teha nii koolieelikud kui ka vanemas eas inimesed. Ei ole tähtis kas olete mees või naine, heas sportlikus vormis või ei ole juba ammu trenni jõudnud. Vibulaskmine tekitab alati hasarti ja elevust.
Hansapäevadel on võimalus proovida traditsioonilise vibu e pikkvibu (long bow) laskmist. Need, kes esimest korda vibu kätte võtavad, saavad proovida märkilaskmist. Märkilaskmisel lastakse kindlalt kauguselt 2 x 5 noolt. Need, kes on julgemad ning tahavad kogeda võistlushasarti, saavad ennast proovile panna võistlusrajal. Võistlusrajal lastakse aja peale erinevaid märke. Võidab see, kes täpsemalt lastes ja kiiremini liikudes raja läbib. Tublimatele on välja pandud auhinnad!
Tule pane end proovile ja lase vibu Tartu hansapäevadel!
Siin ja seal
10:00-18:00
Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: nähtamatud kaitsekatted – maagia või teadus?
Tartu Ülikooli kiletehnoloogia labori teadlased teevad igapäevaselt üliõhukesi silmale nähtamatuid katteid aatomkihtsadestus meetodil, mis tähendab aatomite ladumist üksteise peale ükshaaval. Olenevalt neist aatomitest on katetel erinevad omadused ja rakendusvaldkonnad: kulumiskindlad ja korrosioonivastased kaitsekatted elektroonikale; bioühilduvad katted implantaatidele; hüdrofoobsed katted mootorrattakiivri visiirile.
Teaduslinn
10:00-18:00
Tudengisatelliidi ESTCube meeskond ja teadusmalevlased viivad kurssi kosmosetehnoloogiaga
Tartu Observatooriumi Suveakadeemias osalevad Tudengisatelliidi ESTCube meeskonna liikmed, välisülikoolide praktikandid ning teadusmalevlased tutvustavad kosmosetehnoloogia tulevikusuundi, kirjeldavad satelliidi ehitust ja toimimist ning pakuvad põnevaid tegevusi ise meisterdamiseks.
Teaduslinn

11:00
Leiutajate külakooli õpituba: žongleerimine
Me oleme väike kamp veidrikke. Meile meeldib vabadus, ilu, rõõm ja rahu. Meile meeldib olla see, kes me oleme. Meile kõigile meeldib teha tsirkust. Seega on ju igati loogiline, et me teeme kooliga tsirkusepoodi, kust saab osta kõike trikitamiseks vajaliku. Trikitamine on palju enamat kui lihtsalt pallid lakke kinnitada ja alla lasta. Oled sa kunagi žongleerinud? See on selline tunne, nagu sa oskaksid võluda – kätest hüppaksid nagu pallid välja. See on nii mõnus tunne, et juuksed nagu tõuseksid püsti. Kes me siis oleme? Oleme Leiutajate Külakooli õpilased. Mis me siin teeme? Naudime elu läbi kooli ja õppimise. Muuseas, meie kool on Kagu-Eestis Rõuge vallas Sänna külas. Me oleme lapsed, kes leiutavad ja meid leiutati.
Elu on tsirkus. Lihtsalt mängi.
Õpitoad (Juhendavad Leiutajate Külakooli lapsed):
Kell 11: Žongleerimine
Kell 12: Diabolo
Kell 13: Flowerstick
Kell 14: Keerlev taldrik
Kell 15: Poi
Lastelinn
11:00
1816 F. G. W. Struve alustab Struve kaare mõõtmist
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
11:00, 13:00
Ringreis Emajõel
1,5 tunni pikkusel sõidul võtame suuna ülesvoolu, möödume Lodjakojast, Tartu ujulatest ning sõidame Kvissentalini. Seejärel keerame otsa ringi, sõidame läbi Tartu linna jamöödume Tartu sadamatest - Soola tn. paadisadamast, Jõe paadisadamast, Karlova sadamast, Rebase paadisadamast, endisest Tartu sadamast Ropkas, kus seisavad veel mõningad laevad. Sealt edasi paistab jõelt Tartu vangla, möödume uuest sillast ja keerame seal ümber ning suundume tagasi Tartu poole. Alustame ja lõpetame Atlantise kail.
Hinnad:
Täiskasvanu 7 EUR
Üliõpilane/pensionär 6 EUR
Laps* 5 EUR
Perepilet** 17 EUR
Kõik sõidud väljuvad Atlantise kailt.
Pileteid saab osta www.setoline.ee
Kontakt: ; 5247153
Siin ja seal
11:00-13:00
Lotte Hansapäevadel
Lotte tuleb meile külla kaunist ranna metsas asuvast Leiutajatekülast, mis on tuttav Lotte joonisfilmidest, muusikalidest ja raamatutest.
Leiutajateküla on Lotte ja tema sõprade Bruno ja Alberti kodu, kus on avastamist, leiutamist ja pööraselt huvitavaid seiklusi iga päev.
Lottemaa on avatud 11. juunist kuni 31. augustini iga päev (k.a. riiklikud pühad) kella 10.00-18.00
Lastelinn

11:00; 12:00; 13:00; 14:00; 15:00; 16:00; 17:00; 18:00
Kirikukellade kuulamine kellaruumis
Kirikukellade kuulamine kellaruumis.
Hoiatus: tunneta oma piire! Tornikellade heli on valjuselt võrreldav rock-kontserdiga:)
Pääsmed Jaani kiriku torni maksavad 2€ (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 1,50 €). Päevapilet: 5 € (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 4 €)
Siin ja seal
12:00
Rüüt
Rüüt on ansambel, kelle muusikas kohtuvad näitleja, džässmuusiku ja kahe lõõtsamehe erinevad maailmad, mis moodustavad ühtse terviku. Selle tulemusena pakub Rüüdi muusika head kuulamisainet ühtviisi nii pärimussõpradele, tehnilistest viguritest huvitujatele kui ka õhulistel muusikamaastikel rändajatele.
Rüüdi muusika kaudu on saanud omanäolise seade nii mõnigi eesti traditsiooniline pillilugu ja regilaul. Lisaks arranžeeritakse ka bändiliikmete enda loomingut. Seadete tegemisel ei lõpetata otsinguid enne, kui sündiv lugu vaimustab kõiki liikmeid. Selleks võlutakse välja kõikvõimalikke ideid ja lahendusi, mis koos muusikaks vormuvad. Rüüdi loodut iseloomustavad müstiline atmosfäär, keerukad harmoonia-, meloodia- ja rütmikombinatsioonid, täpsus ning hea üksteisetunnetus. Selline on Rüüdi muusika.
Decto Raelava
12:00
Leiutajate külakooli õpituba: diabolo
Me oleme väike kamp veidrikke. Meile meeldib vabadus, ilu, rõõm ja rahu. Meile meeldib olla see, kes me oleme. Meile kõigile meeldib teha tsirkust. Seega on ju igati loogiline, et me teeme kooliga tsirkusepoodi, kust saab osta kõike trikitamiseks vajaliku. Trikitamine on palju enamat kui lihtsalt pallid lakke kinnitada ja alla lasta. Oled sa kunagi žongleerinud? See on selline tunne, nagu sa oskaksid võluda – kätest hüppaksid nagu pallid välja. See on nii mõnus tunne, et juuksed nagu tõuseksid püsti. Kes me siis oleme? Oleme Leiutajate Külakooli õpilased. Mis me siin teeme? Naudime elu läbi kooli ja õppimise. Muuseas, meie kool on Kagu-Eestis Rõuge vallas Sänna külas. Me oleme lapsed, kes leiutavad ja meid leiutati.
Elu on tsirkus. Lihtsalt mängi.
Õpitoad (Juhendavad Leiutajate Külakooli lapsed):
Kell 11: Žongleerimine
Kell 12: Diabolo
Kell 13: Flowerstick
Kell 14: Keerlev taldrik
Kell 15: Poi
Lastelinn
12:00
Safrani loomeprogramm
* Värvide ja struktuuride töötuba - igaüks saab enda isiklikul toamaketil katsetata erinevaid värvitoone ja värvistruktuure. Makett pakub võimalust proovida seda, millised värvid omavahel kokku sobivad ning aitab välja selgitada lemmiku värvistruktuuri(d). Juurde räägitakse erinevate materjalide omadustest ja viimistlemistehnikatest. Maketi saab endaga pärast koju kaasa võtta!
* Ühismaal lastele - kõik suuremad ja pisemad on oodatud panustama uhke ühismaali loomisesse!
Lisaks saab Safrani meistritele päeva jooksul siseviimistlusalaseid küsimusi esitada, üheskoos nõu pidada ja endale ka erinevate materjalide tooninäidised koju kaasa meisterdada!
Siin ja seal
12:00
Amatöör-rammumehe võistlus
Kell 12 pakub Raualinnas põnevust tugevate meeste mõõduvõtt. Peeter Aan, Eesti üks tugevaimaid rammumehi aastatel 1999-2009 korraldab amatöörrammumeestele võistluse. Kõik, kellele jõuproov väljakutsuv, võivad osaleda!
Raualinna Rammumees 2016 võistlusalad:
1. Auto vedamine
2. Kohvrite kandmine 2x120 kg
3. Apollon kangi tõukamine ringsüsteemis
4. Raskuse ees hoidmine
5. Maakivide tõstmine 100-150 kg
Võistlusele registreerumine e-maili teel või enne kella 12 kohapeal.
Raualinn
12:00
1918 Ernst Öpik määrab ära Andromeeda udukogu kauguse
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused“
Teaduslinn
12:00; 13:00, 14:00, 16:00
Teadusratas
Hansapäevade raames tiirutab Tartu linna peal ringi teadusratas, mis näitab AHHAA kõige vaatemängulisemaid ja pöörasemaid katseid otse südalinnas. Teadusratta leiab Hansapäevade erinevates linnades: kell 12 Teaduslinnast, kell 13 Lastelinnast, kell 14 Decto Raelava ees ja kell 16 Raualinnas.
Teadusratas liigub koostöös Teaduskeskus AHHAA ja Teadlaste Öö Festivaliga.
Siin ja seal

12:30; 13:30; 14:30; 15:30; 16:30; 17:30
Jaani kiriku tornimuusika veerandtund
12.30 – Tornimuusika veerandtund: Markko Sunni
13.30 – Tornimuusika veerandtund: Juhani “Vinland” Jaeger
14.30 – Tornimuusika veerandtund: Markko Sunni
15.30 – Tornimuusika veerandtund: Karoliine Kõiv
16.30 – Tornimuusika veerandtund: Sten-Olle Moldau
17.30 – Tornimuusika veerandtund: Sten-Olle Moldau
Pääsmed Jaani kiriku torni maksavad 2€ (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 1,50 €). Päevapilet: 5 € (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 4 €)
lisainfo: facebook.com/jaanikirik/
Siin ja seal

13:00
Leiutajate külakooli õpituba: flowerstick
Me oleme väike kamp veidrikke. Meile meeldib vabadus, ilu, rõõm ja rahu. Meile meeldib olla see, kes me oleme. Meile kõigile meeldib teha tsirkust. Seega on ju igati loogiline, et me teeme kooliga tsirkusepoodi, kust saab osta kõike trikitamiseks vajaliku. Trikitamine on palju enamat kui lihtsalt pallid lakke kinnitada ja alla lasta. Oled sa kunagi žongleerinud? See on selline tunne, nagu sa oskaksid võluda – kätest hüppaksid nagu pallid välja. See on nii mõnus tunne, et juuksed nagu tõuseksid püsti. Kes me siis oleme? Oleme Leiutajate Külakooli õpilased. Mis me siin teeme? Naudime elu läbi kooli ja õppimise. Muuseas, meie kool on Kagu-Eestis Rõuge vallas Sänna külas. Me oleme lapsed, kes leiutavad ja meid leiutati.
Elu on tsirkus. Lihtsalt mängi.
Õpitoad (Juhendavad Leiutajate Külakooli lapsed):
Kell 11: Žongleerimine
Kell 12: Diabolo
Kell 13: Flowerstick
Kell 14: Keerlev taldrik
Kell 15: Poi
Lastelinn
13:00
1837 F. G. W. Struve avaldab tähe Veega kauguse
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused“
Teaduslinn
13:00, 15:00, 17:00
Planetaariumietendus
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused“
Teaduslinn
13:00-18:00
Rüütliturniir Musumäel
9. juulil korraldab Eesti Ajaloolise Mõõgavõitluse Liit Tartu hansapäevade raames avatud turniiri täiskontaktses keskaegses võitluses. Turniiri kavas on võitlused kilbi ja mõõgaga duelli ning buhurt’i (grupivõitluse) kategoorias ja Keskaegse Võitluse Raudliiga profimatšid. Täiskontaktne keskaegne võitlus (full contact medieval combat) on rahvusvaheline võitlusspordiala. Eesti mõõgavõitleja Jaan Murumets ehk Barbar Tartust võitis 2015. aastal Poolas Malborkis toimunud keskaegse võitluse maailmameistrivõistlustel pronksmedali kilbi ja mõõgaga duelli kategoorias. Võistlustest võtsid osa 24 riigi esindajad.
Lisainfo: , www.raudliiga.ee
Siin ja seal
14:00
Piret Pääri ja Triinu Tauli muinasjututuba
Muinasjututuba „Seitsme maa ja mere taga...”
Nii algavad paljudki muinaslood. Mõnikord elab seal kangelane ise, teinekord peab ta aga oma elu armastuse ja isegi rikkuse järele just niivõrd kaugele rändama. Rändaja saatus on jutuvestja keeleotsa peal, aga oleneb väga palju ka kuulaja tahtest.
Hea tahtega kuulaja, ühine meiega selle päeva muinaslugudes ja lauludes.
Soovitatav on tulla koos ema-isa või mõne täiskasvanust sõbraga. Kui väsimus väikese kuulaja meelest või jalgadest võitu saab, on hää kellegi suurema kukile ronida.
Pealegi, muinasjutud on ikka ennekõike täiskasvanute salamaa olnud.
Jutustab Piret Päär, laulab ja muusikat mängib Triinu Taul.
Lastele alates viiendast eluaastast.
Muinasjututuba toimub Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumis Toomemäel
Siin ja seal
14:00
Leiutajate külakooli õpituba: keerlev taldrik
Me oleme väike kamp veidrikke. Meile meeldib vabadus, ilu, rõõm ja rahu. Meile meeldib olla see, kes me oleme. Meile kõigile meeldib teha tsirkust. Seega on ju igati loogiline, et me teeme kooliga tsirkusepoodi, kust saab osta kõike trikitamiseks vajaliku. Trikitamine on palju enamat kui lihtsalt pallid lakke kinnitada ja alla lasta. Oled sa kunagi žongleerinud? See on selline tunne, nagu sa oskaksid võluda – kätest hüppaksid nagu pallid välja. See on nii mõnus tunne, et juuksed nagu tõuseksid püsti. Kes me siis oleme? Oleme Leiutajate Külakooli õpilased. Mis me siin teeme? Naudime elu läbi kooli ja õppimise. Muuseas, meie kool on Kagu-Eestis Rõuge vallas Sänna külas. Me oleme lapsed, kes leiutavad ja meid leiutati.
Elu on tsirkus. Lihtsalt mängi.
Õpitoad (Juhendavad Leiutajate Külakooli lapsed):
Kell 11: Žongleerimine
Kell 12: Diabolo
Kell 13: Flowerstick
Kell 14: Keerlev taldrik
Kell 15: Poi
Lastelinn
14:00
III sajand eKr – Erathostenes mõõdab maakera ümbermõõdu
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused
Teaduslinn
14:50; 17:00
Tantsuklubi Shaté
Tantsuklubi Shaté on tegutsenud juba pea 20 aastat ning selle tantsijaid on üle 500, kes jagunevad 25 gruppi. Shatékaid ühendavad positiivsus, tantsuline mitmekülgsus ning kindlasti peretunne, mis on üheks tantsuklubi Shaté väga oluliseks omaduseks. Tants toob alati rõõmu, energiat ning naeratuse näole!
Pet City Lastelava
15:00
pUULUUp
Hiiu kandleid elektroonikaga ristav pUULUUp kõigub pärimuse ja nüüdisaegsete muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, underground’i ja popiga. pUULUUp juhib hiiu kandle jõhvkeelte võnked läbi efektiplokkide ja luuperi ning kasutab alternatiivseid mängutehnikaid ja heli tekitamise võimalusi. Hiiu kandle mahedale sahinale lisanduvad elektrooniliselt võimendatud kajad, koputused, kriuksud ja krabinad. Muusika on kohati tantsuliselt pulseeriva rütmiga ning siis jällegi filmilik ja tume, hiilib muistsete Vormsi talharpamängijate kambrites ja kandub neist oi kui kaugele. Inspiratsiooni ammutatakse Vormsi öödest, novembrikuu trammidest, haiglates tervenejatest, armunud narkomaanidest ja Antonio Vivaldist.
Koosseis: Ramo Teder (Pastacas) (hiiu kannel, laul, elektroonika), Marko Veisson (hiiu kannel, laul, elektroonika)
Decto Raelava
15:00
Ekskursioon majakass Gutenbergi radadel
Seda, et Aparaaditehasel on oma kass pole mingi saladus. Aga vähesed teavad, kus on tema lemmikkohad ja -trajektoorid. Tunniajast retke kureerib Trükimuuseumi juht Lemmit Kaplinski.
Lisaks terve päev:
DJ-d
Pinksilauad
Tegevused lastele
jpm
Loomelinn Aparaaditehases
15:00
Piret Pääri ja Triinu Tauli muinasjututuba
Muinasjututuba „Seitsme maa ja mere taga...”
Nii algavad paljudki muinaslood. Mõnikord elab seal kangelane ise, teinekord peab ta aga oma elu armastuse ja isegi rikkuse järele just niivõrd kaugele rändama. Rändaja saatus on jutuvestja keeleotsa peal, aga oleneb väga palju ka kuulaja tahtest.
Hea tahtega kuulaja, ühine meiega selle päeva muinaslugudes ja lauludes.
Soovitatav on tulla koos ema-isa või mõne täiskasvanust sõbraga. Kui väsimus väikese kuulaja meelest või jalgadest võitu saab, on hää kellegi suurema kukile ronida.
Pealegi, muinasjutud on ikka ennekõike täiskasvanute salamaa olnud.
Jutustab Piret Päär, laulab ja muusikat mängib Triinu Taul.
Lastele alates viiendast eluaastast.
Muinasjututuba toimub Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumis Toomemäel
Siin ja seal
15:00
Leiutajate külakooli õpituba: poi
Me oleme väike kamp veidrikke. Meile meeldib vabadus, ilu, rõõm ja rahu. Meile meeldib olla see, kes me oleme. Meile kõigile meeldib teha tsirkust. Seega on ju igati loogiline, et me teeme kooliga tsirkusepoodi, kust saab osta kõike trikitamiseks vajaliku. Trikitamine on palju enamat kui lihtsalt pallid lakke kinnitada ja alla lasta. Oled sa kunagi žongleerinud? See on selline tunne, nagu sa oskaksid võluda – kätest hüppaksid nagu pallid välja. See on nii mõnus tunne, et juuksed nagu tõuseksid püsti. Kes me siis oleme? Oleme Leiutajate Külakooli õpilased. Mis me siin teeme? Naudime elu läbi kooli ja õppimise. Muuseas, meie kool on Kagu-Eestis Rõuge vallas Sänna külas. Me oleme lapsed, kes leiutavad ja meid leiutati.
Elu on tsirkus. Lihtsalt mängi.
Õpitoad (Juhendavad Leiutajate Külakooli lapsed):
Kell 11: Žongleerimine
Kell 12: Diabolo
Kell 13: Flowerstick
Kell 14: Keerlev taldrik
Kell 15: Poi
Lastelinn
15:00
1986 Hugo Raudsaar teeb viimase teadusliku vaatluse Petzvali tornis
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused“
Teaduslinn
15:00, 17:00
Töötuba: fleksagon
Fleksagon on vahva paberist „mänguasi“, mida võidki jääda lõpmatuseni seest väljapoole lahti voltima. Kokku saab neid voltida mitmel väga erineval moel. Selles töötoas teeme valmis triheksafleksagoni ehk siis kolme pildiga kuusnurkse mõistatuse, mida kaunistavad vahvad AHHAA pildid ning millega võid pärast töötuba kas või lõpmatuseni mängima jääda!
Teaduslinn
15:15
Kaval Käsi
Ansambel Kaval Käsi tegutseb Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsi alluvuses. Ansamblis käib koos kaheksa last-noort vanuses 8–18, praegu on meie noorim pillilaps 8- ja „eakaim” 16-aastane. Oleme tegutsenud juba seitse aastat ning esinenud näiteks Regiööl, hansapäevadel ja Võru folgil. Meile meeldib mängida nii rahvamuusikat kui ka toredaid lastelaule. Vahel loome ka ise lugusid, pilliseadeid või laulusõnu. Oma esitatu seome tavaliselt mingi muinas- või muidujutuga. Hansapäevadel esitame lugu nooremast vennast, kes on muidugi ullike, aga õnnelik.
Pet City Lastelava
16:00
1865 Ludwig Schwarz asub kataloogima tähti
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused“
Teaduslinn
17:00
Silver Sepp
Elan põhjapolaarjoonele piisavalt lähedal, et luua igatsevaid ja meditatiivseid helimaastikke, samas olen pärit Eesti ranniku lõunatipust, kalurikülast, kus muusikalist minoorsust on juba sajandeid välditud.
Leian laule ja viise enamasti enda loodud fantaasiapillidest. Põhimõtteliselt olen taasleiutanud jalgratta ning andnud muule argisele kilale-kolale uue helisemise ja mõtte. Kontserdil muutub jalgratas täieõiguslikuks rütmi- ja meloodiapilliks. Kahtekümmend liitrit vett vajav vesitrummikomplekt on leitud kodutalu saunast, kuid nüüdseks on see andnud ansambli RO:TORO koosseisus ainuüksi Suurbritannias üle viiekümne kontserdi. Meremiini meenutava elektroakustilise naelapilli häält on nimetatud kaunimaks kui tšello ning täies hoos on sellest uute mudelite loomine.
Ühest küljest olen ennast kitarril saatev trubaduur, teisalt uute heli- ja sõnamaastike poole purjetav fantasist.
Decto Raelava

20:00
Rändteater Vaba Vanker: Eestlaste muistne lugu ja eestlaste muistne sugu
Autor: Mari Tammar
Lavastaja: Rauno Kaibiainen
Kostüümid: Helen Lennuk
Muusika: Kristel Kutser
Assistendid: Jürgen Volmer ja Lennart Lennuk
Laval: Kadri Kalda, Maili Metssalu või Kirsti Villard, Rauno Kaibiainen või Madis Mäeorg, Kristel Kutser
Ürgirooniline pärimuskomöödia ühes vaatuses ehk lugu sellest, kuidas just siis, kui kõik tundub juba hästi minevat, peab alati midagi juhtuma.
Pilet 5 € (müük kohapeal)
Siin ja seal

21:00
Vaiko Eplik ja Eliit
Vaiko Epliku nimi ei vaja tegelikult eriti tutvustamist. Oma paarikümne aasta pikkuse muusikalise tegevuse jooksul on ta osalenud paljudes ansamblites (Claire’s Birthday, Ruffus, Koer, Mammut), andnud välja 15 kauamängivat heliplaati (sh kaheksa 2006. aastal alanud sooloperioodil), produtseerinud muusikat ka teistele (sh Lennale) ja kirjutanud paar tuhat laulu. Legendaarsed on Vaiko Epliku ja Eliidi improviseeritud kontserdid koos Jarek Kasari, Jaan Pehki, Raul Saaremetsa ja teistega. Tartu hansapäevadel kuuleb kindlasti paremikku Epliku tohutust loomingust tema praeguse supergrupi (Sten Sheripov, Kostja Tsõbulevski, Kallervo Karu) rokkivas esituses.
Decto Raelava
23:00
Starmani öökino: “Päevad, mis ajasid segadusse” (2016)
Režissöör: Triin Ruumet
Osades: Hendrik Toompere jr jr, Jaanika Arum, Klaudia Tiitsmaa, Rasmus Kaljujärv, Juhan Ulfsak
Süsimusta huumoriga vürtsitatud tragikomöödia “Päevad, mis ajasid segadusse” tegevus toimub 1990. aastate teises pooles. Filmi peategelane Allar liigub ühelt südasuviselt Eestimaa peolt teisele, põrkudes kokku üha värvikamate tegelaste ja segasemate juhtumitega. Pingelised ja jaburad sündmused panevad Allari oma elu üle tõsiselt järele mõtlema ning ees ootab pöörane eneseotsing Eesti üheksakümnendates.
Kestus: 105 min
Starmani Toomelava
10:00, 12:00
Töötuba: fleksagon
Fleksagon on vahva paberist „mänguasi“, mida võidki jääda lõpmatuseni seest väljapoole lahti voltima. Kokku saab neid voltida mitmel väga erineval moel. Selles töötoas teeme valmis triheksafleksagoni ehk siis kolme pildiga kuusnurkse mõistatuse, mida kaunistavad vahvad AHHAA pildid ning millega võid pärast töötuba kas või lõpmatuseni mängima jääda!
Teaduslinn

10:00-17:00
Loomade ala
Milline on lamba vill? Kuidas kana muneb? Kuidas kitsemamma toidab kitselast ja kuidas kits oma selga sügab? Nendele ja veel tuhandetele küsimusele loomadest saab kindlasti vastuse Ranna Rantšo koduloomaaeda külastades!
Ranna Rantšo koduloomade park toob koduloomad lastele tutvumiseks, paitamiseks ja nendega tegelemiseks otse hansapäevade keskele. Erinevate loomaliikide kooslus ja sõbralikkus ühes aedikus hämmastab paljusid. Veel enam, et kõik need loomad on sõbralikud ka kõigi inimeste ja laste suhtes, kes neid paitavad ja lihtsalt silma vaatavad.
Meie Ranna Rantšo loomaparki esindavad kodukitsed, kameruni kitsed, lambad, kihnu lambad, šoti vasikas, ponid, jänesed, minisead, metssearistandid, villasead, haned, pardid, kanad, kalkunid ja kindlasti on suveks neid üllatusloomi veel.
Lapsed laseme aeda sisse nende loomadega tutvuma, paitama, söötma, tegelema 1 euro eest. Aia ääres saab loomade tegevust niisama kaeda. Kaasa tulevad ka ratsahobused ja ponid.
Siin ja seal

10:00-17:00
Omanäoline EraHuvikool
Omanäolises EraHuvikooli töökojas saab meisterdada ise kahte erinevat lauamängu (domino ja kalapüük), nagu igaüks seda parajasti oskab ja soovib. Väikestel käsitööhuvilistel on võimalik õmmelda endale näpu- või käpiknukke, millega teatrietendusi lavastada. Töökoja eesmärgiks on olla omanäoline ja teistest erineda – igaüks teeb asju isemoodi ja see muudabki meid erilisteks ning omanäolisteks. Üheskoos rõõmsalt tegutsedes loome värvilisema ja põnevama maailma!
Osalustasu 1 eur, eelregistreerimine kohapeal!
Lastelinn

10:00-17:00
Kandlemäng ja meisterdamine
Suvistel hansapäevadel Tartus saavad nii noored kui ka täiskasvanud võtta pooltunnikese ning proovida, kas selle ajaga jõuab meisterdada endale maailma kõige loogilisema ja lihtsama muusikariista ja hiljem seda ka mängima õppida.
Pilli saab valmistada endale hõlpsalt: lihtne korpus (ühes tükis kõlakast) on eelnevalt valmis tehtud, seega ole ainult osav ja löö ise virblid sisse ning pane keeled peale.
Kes ei julge kõlakastiga katsetada, võib teha seda ka lihtsalt kandlekujulise puulauaga. Kõik vajalikud materjalid on olemas, kaasas peavad olema ainult osavad käed ja rõõmus meel.
Kes meisterdamist pelgab, see võib valmis pille uurida, häälestada, mängida, küsida ja õppida. Pille on kaasas nii kuue- kui ka seitsmekeelseid ja need on D-duuris. Kui huvilisi on vähe, võib õpituba kesta kuni pool tundi, kui neid on palju, saab 15 minutiga hakkama.
Juhendab Toivo Tähemaa, vabakutseline pillimeister Tallinnast.
+372 509 1918,
Lastelinn

10:00-17:00
Pottseppade ja korstnapühkijate ala
Kust leida pädevat pottseppa? Mida peaks teadma pottsepatööd tellides? Kui tihti tuleb kutsuda korstnapühkija? Kus saab ametit õppida? Milline ahi on hea? Miks üldse puuküte tänapäeval aktuaalne on? Millal helistada 112? Mida teevad vabatahtlikud päästjad kogukonnas?
Meisterdame koos korstnapühkijatega õnnenööpe ja katsetame pottseppadega koos potitööd ning uurime päästjatelt, kuidas vanasti tuld kustutati. Kohale tuuakse ka ajaloolised eksponaadid.
Nii vanal ajal kui ka tänapäeval saavad paljud tulekahjud alguse hooldamata või valesti kasutatud kütteseadmetest. Seega on pottsepad ja korstnapühkijad tublid abilised päästjatele tulekahjude ennetamises. Pädevad meistrid peavad suutma ühtviisi nii restaureerida-remontida vanu kütteseadmeid kui paigaldada moodsaid pelletikaminaid; puhastada nii pükskorstnaid kui ka metallmooduleid; andma hinnanguid nii küttesüsteemi toimivuse kui tuleohutuse kohta. Ning loomulikult aitama kliendil leida sobiliku lahenduse, sest võimalusi tänapäevaste kütteseadmete ehitamiseks on palju.
MTÜ Eesti Pottsepad oodtab kõiki tutvuma meistrite ametiga.
Siin ja seal
10:00-17:00
Eesti põllumajandusmuuseumi töötuba
Tartu hansapäevadel ootame kõiki huvilisi lastelinna, et lahendada ristsõnu, mängida terade ning äraarvamismängu, meisterdada talulaste mänguasju, harjutada karkudega kõndimist ning proovida kepphobustega kappamist ja täpsusviskamist.
Eesti Põllumajandusmuuseum asub endises Ülenurme mõisas kolme kilomeetri kaugusel Tartust. Muuseumi põhiülesanne on põllumajanduse ja maaelu arenguga seonduva kogumine ning tutvustamine avalikkusele. Lisaks näitustele on võimalik osaleda ka muuseumitundides, teha sepa- ja puutööd, restaureerida, küpsetada rukkileiba jpm. Muuseumis elavad loomad ja pakume hobu- ning ponisõitu. Paik on tuntud ka mitmete kogupereürituste ning traditsiooniliste tõuloomakonkursside toimumiskohana.
Lastelinn
10:00-17:00
Laulupesa
Laulupesa on avar ja mänguline paik laulumaiastele lastele. Meie soojas pesas saavad musitseerida lapsed alates beebieast. Kingime lastele rõõmu muusikast – laulust, pillimängust, tantsust, erinevatest rütmidest ja kõladest, kuulamisest ja kuulatamisest.
Laulupesa lapsed osalevad hoogsalt arvukatel ja mitmekülgsetel kontsertidel ja lauluvõistlustel ning on andnud välja kaks Airi Liiva autorilauludega lastelauluplaati.
Lastelinn
10:00-17:00
Kolm Elu töötoad
Kolm Elu on kirjaniku ja tõlkija Anti Saare ühemehetööstus, mis valmistab pinball’i tüüpi vineerist kuulimängumasinaid. Sadakond masinat, mille Anti on seni meisterdanud, on toonud rõõmu juba paljudele Eestimaa lastele ja suurtele. Kolme Elu telgis hansapäevade lastelinnas saab iga soovija panna proovile oma täpsuse, õnne ja reaktsioonikiiruse. Ja lisaks sellele muidugi peastarvutamisoskuse – punktid tuleb endal kokku liita!
Lastelinn

10:00-17:00
MTÜ Noored Toredate Mõtetega töötoad
Mittetulundusühingu Noored Toredate Mõtetega MoNo buss ehk noortekeskus ratastel on rännanud ajas tagasi hansalinna, et teha noorte elu põnevaks, pakkudes erinevaid arendavaid tegevusi. Püüa täpsusviskes oma „põrsas kotis”, reisi õnnemärki valmistades põnevasse ruunimaailma või joonista nagu vanasti ehk värvipliiatsitega.
MoNo bussis saab mängida erinevaid nii tänapäevaseid kui ka hansaaegseid mänge ning tänapäevale ja jalgpalli EM-le mõeldes on võimalus kätt proovida lauajalgpallis
Lisaks eeltoodule on võimalik MoNo bussi juures meisterdada või osta lapsele isikupärane käepael, millele oma kontaktid lisades pole vaja karta kui laps hansamelus silmapiirilt kaob.
MTÜ Noored Toredate Mõtetega tegeleb noorsootööga. Meie oluliseks panuseks on noortealgatuste toetamine, erinevate noorteprojektide kirjutamine ja elluviimine ning huvitegevuse korraldamine. Leia meid hansapäevadelt või Tartust aadressil Tähe 3 ja tee oma unistused teoks!
Lastelinn
10:00-17:00
Vibulaskmine
Tartu Vibuklubi kutsub Teid Tartu hansapäevadel ühes pere, sõprade või töökaaslastega vibu laskma! Vibulaskmine on põnev harrastus, mis sobib pea kõikidele, sõltumata vanusest, soost või füüsilisest vormist. Selle harrastusega võivad algust teha nii koolieelikud kui ka vanemas eas inimesed. Ei ole tähtis kas olete mees või naine, heas sportlikus vormis või ei ole juba ammu trenni jõudnud. Vibulaskmine tekitab alati hasarti ja elevust.
Hansapäevadel on võimalus proovida traditsioonilise vibu e pikkvibu (long bow) laskmist. Need, kes esimest korda vibu kätte võtavad, saavad proovida märkilaskmist. Märkilaskmisel lastakse kindlalt kauguselt 2 x 5 noolt. Need, kes on julgemad ning tahavad kogeda võistlushasarti, saavad ennast proovile panna võistlusrajal. Võistlusrajal lastakse aja peale erinevaid märke. Võidab see, kes täpsemalt lastes ja kiiremini liikudes raja läbib. Tublimatele on välja pandud auhinnad!
Tule pane end proovile ja lase vibu Tartu hansapäevadel!
Siin ja seal
10:00-17:00
Leiutisi ja uuringuid Eesti teaduses: nähtamatud kaitsekatted – maagia või teadus?
Tartu Ülikooli kiletehnoloogia labori teadlased teevad igapäevaselt üliõhukesi silmale nähtamatuid katteid aatomkihtsadestus meetodil, mis tähendab aatomite ladumist üksteise peale ükshaaval. Olenevalt neist aatomitest on katetel erinevad omadused ja rakendusvaldkonnad: kulumiskindlad ja korrosioonivastased kaitsekatted elektroonikale; bioühilduvad katted implantaatidele; hüdrofoobsed katted mootorrattakiivri visiirile.
Teaduslinn
10:00-17:00
Tudengisatelliidi ESTCube meeskond ja teadusmalevlased viivad kurssi kosmosetehnoloogiaga
Tartu Observatooriumi Suveakadeemias osalevad Tudengisatelliidi ESTCube meeskonna liikmed, välisülikoolide praktikandid ning teadusmalevlased tutvustavad kosmosetehnoloogia tulevikusuundi, kirjeldavad satelliidi ehitust ja toimimist ning pakuvad põnevaid tegevusi ise meisterdamiseks.
Teaduslinn
11:00
1816 F. G. W. Struve alustab Struve kaare mõõtmist
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
12:00
Taavi Peterson
Taavi Petersonile meeldib John Lennon. Varalahkunud kuulsa biitli looming on nüüdsel ajal kindlalt omal kohal, manitsedes rahvaid ühtsusele, sallivusele ja rahule.
Suure vana roki austajana on Taavi tunnustatud eesti ja välismaise muusika taaselustaja. Nagu Johngi, on ta üksik hunt, kes kõnnib omapäi, luues laule armastusest ja maailmavalust.
Kontsert keskendub Lennoni loomingule nii biitlite kui ka tema soolokarjääri ajast, mil sündisid sellised lood nagu „Help!”, „All You Need Is Love”, „Strawberry Fields Forever”, „A Day in the Life”, „I Am the Walrus”, „Come Together”, „Imagine”, „Working Class Hero”, „Mother”, „Woman” jpt.
Decto Raelava
12:00
Musaklubi
Musaklubil on juubeliaasta. Saame juba kümneseks. Selle aja sisse mahub rohkelt kontserte nii laste kui ka noortega ning kahe CD ja lauliku väljaandmine, mis sisaldavad Musaklubi õpetajate autoriloomingut.
Igal Musaklubi lapsel ja noorel on võimalus tegeleda sobivas tempos just talle meelepärase muusikalise suunaga.
Pet City Lastelava
12:00
1918 Ernst Öpik määrab ära Andromeeda udukogu kauguse
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
13:00
1837 F. G. W. Struve avaldab tähe Veega kauguse
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
13:00, 15:00
Planetaariumietendus
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
13:00, 15:00, 17:00
Ringreis Emajõel SetoLine’ga
Ringreis Emajõel
1,5 tunni pikkusel sõidul võtame suuna ülesvoolu, möödume Lodjakojast, Tartu ujulatest ning sõidame Kvissentalini. Seejärel keerame otsa ringi, sõidame läbi Tartu linna jamöödume Tartu sadamatest - Soola tn. paadisadamast, Jõe paadisadamast, Karlova sadamast, Rebase paadisadamast, endisest Tartu sadamast Ropkas, kus seisavad veel mõningad laevad. Sealt edasi paistab jõelt Tartu vangla, möödume uuest sillast ja keerame seal ümber ning suundume tagasi Tartu poole. Alustame ja lõpetame Atlantise kail.
Hinnad:
Täiskasvanu 7 EUR
Üliõpilane/pensionär 6 EUR
Laps* 5 EUR
Perepilet** 17 EUR
Kõik sõidud väljuvad Atlantise kailt.
Pileteid saab osta www.setoline.ee
Kontakt: ; 5247153
Siin ja seal

13:00; 14:00; 15:00; 16:00
Kirikukellade kuulamine kellaruumis
Kirikukellade kuulamine kellaruumis.
Hoiatus: tunneta oma piire! Tornikellade heli on valjuselt võrreldav rock-kontserdiga:)
Pääsmed Jaani kiriku torni maksavad 2€ (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 1,50 €). Päevapilet: 5 € (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 4 €)
Siin ja seal

13:30; 14:30; 15:30
Jaani kiriku tornimuusika veerandtund
13.30 – Tornimuusika veerandtund: Karoliine Kõiv
14.30 – Tornimuusika veerandtund: Luke Dante (Kanada)
15.30 – Tornimuusika veerandtund: Vinland
Pääsmed Jaani kiriku torni maksavad 2€ (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 1,50 €). Päevapilet: 5 € (õpilased, üliõpilased ja seeniorid 4 €)
lisainfo: facebook.com/jaanikirik/
Siin ja seal
14:00
Lepaseree
Lepaseree on pärimusmuusikaansambel, mis ühendab kolme põneva taustaga eesti muusikut, kelle on toonud kokku ühine soov otsida ja leida kooskõla aegade hämarusest pärit rahvalaulude ja tänapäevase helikeele vahel. Lepaseree muusika keskmes on traditsiooniline laul, selle iseäralik esituslaad ja paeluvalt salapärane tähenduste maailm. Minimalistlikes seadetes on jäetud vanadele lugulauludele kandev ruum, mis annab neile võimaluse joonistada ühe pildi teise järel. Lepaseree seikleb mängeldes mööda päritud muusikamustreid ja veel avastamata helimaastikke.
Decto Raelava
15:00
Kaval Käsi
Ansambel Kaval Käsi tegutseb Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsi alluvuses. Ansamblis käib koos kaheksa last-noort vanuses 8–18, praegu on meie noorim pillilaps 8- ja „eakaim” 16-aastane. Oleme tegutsenud juba seitse aastat ning esinenud näiteks Regiööl, hansapäevadel ja Võru folgil. Meile meeldib mängida nii rahvamuusikat kui ka toredaid lastelaule. Vahel loome ka ise lugusid, pilliseadeid või laulusõnu. Oma esitatu seome tavaliselt mingi muinas- või muidujutuga. Hansapäevadel esitame lugu nooremast vennast, kes on muidugi ullike, aga õnnelik.
Pet City Lastelava
15:00
1986 Hugo Raudsaar teeb viimase teadusliku vaatluse Petzvali tornis
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
15:45
Kuson Saksapoiss (Chris Farnaby ja Richard Holzmann)
Richard Holzmann on kitarrivirtuoos Dresdenist, Saksamaalt. Ta on loonud silmapaistvat muusikat ning vaimustanud publikut oma muusikaga üle terve maailma. Chris Farnaby on samuti sakslasest muusik, kes keskendub kantri-, bluegrass, jazz ja rahvamuusikale, kasutades instrumentidena kitarri, banjo ja oma häält. Nende kahe muusika paneb publiku soovima reisida ümber terve maailma.
Pet City Lastelava
16:00
Gretagrund
Gretagrund viib heledate ja tumedate toonide kaudu seiklema. Ansambli neli instrumenti ja neli vokaali täiendavad üksteist, sulavad ühte ja sammuvad siis taas omapäi. Selliselt moodustub veider ja põnev tervik. Bändi eestvedajad pianist Britta Virves ja laulja Maarja Aarma väljendavad oma mõtteid Gretagrundi eestikeelses originaalloomingus. Selles on seotud omavahel improvisatsioon ja arranžeeritud osad. Lisades sinna juurde liikmete omapoolse muusikalise nägemuse, vormub Gretagrundi tõeline nägu.
Tartu hansapäevadel tulevad esitamisele lood 2015. aasta oktoobris ilmunud debüütalbumilt „Püsimatu hing” ning Gretagrundi kõige värskem looming.
Koosseis: Maarja Aarma (vokaal), Britta Virves (klaver), Madis Meister (kitarr), Mihkel Mälgand (kontrabass), Jonas Bäckman (trummid), Linda Kanter (taustvokaal), Mari-Liis Aljas (taustvokaal), Mirjam Dede (taustvokaal)
Decto Raelava
16:00
1865 Ludwig Schwarz asub kataloogima tähti
Tartu tähetorni õuel reisime seekord näitusel „Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ajas edasi ja tagasi avastades, kuidas on meie teadmised maailmast ja universumist suurenenud. Terve päev on avatud temaatilised meisterdamistoad, selge ilmaga vaatleme Päikest ja toimuvad planetaariumietendused.
Teaduslinn
20:00
Svjata Vatra
Eesti-ukraina folkrokkansambel Svjata Vatra on tuntud oma särtsaka muusika ja tulise esinemise poolest. Põhjamaise kõlaga parmupill ja torupill pakuvad põnevat kaaskõla temperamentsele ukraina tromboonile. Svjata Vatra on esinenud 15 Euroopa riigis ja Kanadas, kus neid on alati soojalt vastu võetud vaatamata sellele, et ukraina ja eesti keelt kuuldakse esimest korda. Oluline on sisemine põlemine, millega muusikat tehakse! Sellest ka bändi nimi Svjata Vatra ehk Püha Tuli!
Koosseis: Ruslan Trochynskyi (tromboon, vikat, laul), Juhan Suits (torupill, parmupill, viled, sarvepill), Martin Aulis (trummid), Paul Neitsov (kitarr)
Decto Raelava

23:00
Starmani öökino: Polaarpoiss (2016)
Režissöör: Anu Aun
Osades: Roland Laos, Jaanika Arum, Jörgen Liik jt
Mattias (Roland Laos) on keskkooli lõpetav noormees, kes unistab fotograafiaõpingutest Berliini Kunstiakadeemias. Tema plaanid seab ohtu armumine hulljulgesse bipolaarsesse Hannasse (Jaanika Arum), kes tõmbab Mattiase kaasa sündmustekeerisesse, mis viib poisi seadusega pahuksisse. Päästes Hannat tema enese küüsist, paneb Mattias toime kuriteo, mis ähvardab ta aastateks trellide taha viia. Karistusest pääsemiseks on ainult üks viis – lasta end süüdimatuks tunnistada. Selleks aga tuleb Mattiasel teeselda ainsat psüühikahäiret, mida ta tunneb – bipolaarsust.
Kestus: 96 min